Honour Boards

Award Winners


Founders Cup 
[Club Member of the Year] 

Annie South Award 
[The Queerest Award...]

Best and Fairest Oarswoman

Best and Fairest Oarsman

Club Commendation

2016 - 17  Lil Tosto Marco Evangelista Lisa Bates Angus BirdsallMatt Gordon
Meighan Kratz
Meng Hau
2015 - 16 Tony Rogers  Shaun Karutz Lisa Bates Michael SunHennie Castro
Aaron Nichols
Howard Yim
2014 - 15 Dahni HousemanPaul Van Der Poel
 Dahni Houseman Samuel E KrutopStuart Tennant
Jeffrey Soares
Anna Malos
2013 - 14  Jill Tanner Tim Hewitson  Lisa Bates  Stewart Niemann Benjamin Breytenbach
Meighen Katz
Matthew Lee

2012 - 13

 Lisa Bates

Mark Burgess

 Lisa Bates

 Simon Hall

 David Favre


NB: An updated Awards Framework was introduced in June 2013.

 

Founders Cup
[Club Member of the Year]

Annie South Award
[Queerest Award...]

Oarswoman of the Year

Oarsman of the Year

Coxing Encouragement Award

Coaching Encouragement Award

Committee Commendation

2011-12

Andrew Mortiss

Lil Tosto

Dahni Houseman

Frederick Paralas
Stuart Tennant
Stuart Webster
Jeff Christiansen

Andrew Prendergast

Lisa Bates

Kerry DeMatteis

2010-11

Benjamin Ratcliffe

Matthew Lee

Jan-Maree Fraser

Colin James

Not Awarded

Ron Thiele

Christine Stapleton

2009-10

Ian Symmons

James Mitchell

Lisa Bates

Ian Symmons

Jeffrey Grad

Traci Robins 

Ron Thiele

2008-09

Benjamin Ratcliffe

Sandra Harrison

Jan-Maree Fraser

Peter Sagar

Malcolm Campbell

Megan Wallace

Shaun Karutz
Adam Howe

2007-08

Stuart Jenkins

Megan Wallace

Jan-Maree Fraser

Paul Dean

Ron Thiele

Brian Barry

Graeme Hairsine
Sandy Mitchell
Corey Connell
Sandra Harrison

2006-07

Stewart Niemann

Julia Butler

Julia Butler

David Wain

Stephan Read

Tim Clayton

Mark Burgess
Benjamin Ratcliffe

2005-06

Christopher Thomas

Amanda Broomhall

Meredith Williams

Peter Sagar

Damien Sheather

Mark Burgess

Not Awarded

2004-05

Dom Burke

Cliff Heard

Meredith Williams

Dom Burke

Not Awarded

Not Awarded

Not Awarded

2003-04

Peter Sagar

Cliff Heard

Liz Cole

Chris Conroy

Not Awarded

Not Awarded

Not Awarded


Office Holders

  President Vice President
Treasurer
Secretary
Captain of Boats
General Committee
Members

 2007 - 18Tony Rogers Josh LipscombeAndrew CornwellTom McGhie Mitch Davey (Res)
Paul Van der Pohl (Mid)
Ron Thiele
Matt Gordon
Hennie Castro
Leigh McKee (Res)
Michelle Stevens (Mid)
Lachlan Parker (Res)
Fred Warren (Mid)
 2016 - 17Tony RogersLil TostoDaniel RyanDahni Houseman (Res)
Leigh McKee
Aaron Nicholls (Res)
Sabine Kasel (Mid)

Hennie Castro
Mark Goss (Res)
Ian Symmons (Res)
Michael Sun
Lachlan Parker (Mid)
Sam Butler (Mid)

2015 - 16 Ian Symmons Meighen Katz (Res)
 Tony Rogers
Tim Dart Dahni Houseman
Jeremy KirsaBenjamin Ratcliffe
Hennie Castro
Mark Goss
Mike Malyon
2014 - 15 Tim Hewitson James Wong PG Ian Symmons Dahni Houseman Andrew Mortiss Jill Tanner 
Paul Van Der Poel 
Benjamin Breytenbach 
Meighen Katz 
Aaron Romero
2013 - 14 Tim Hewitson Lil Tosto Ian Symmons Dahni Houseman Andrew Mortiss Jill Tanner
Paul van der Poel
Reuben Alexander
Matthew Lee
2012-13 Tim Hewitson
Lil Tosto
Ian Symmons
Matthew Lee
Andrew Mortiss
Jill Tanner
Fredrick Paralas
Paul van der Poel
Shaun Karutz (Res)
Ciara McCarthy
Reuben Alexander (Mid)
2011-12 Tim Hewitson
Ian Symmons
Colin James
Matthew Lee
Andrew Mortiss
Benjamin Ratcliffe (RS)
Shaun Karutz
Jill Tanner (MS)
Lil Tosto (MS)
Christopher Thomas
2010-11 Jan-Maree Fraser
Tim Hewitson
Colin James
Matthew Lee
Nick Stoneham
Stuart Jenkins (VC)
Benjamin Ratcliffe (VC)
Lisa Bates
Christopher Thomas
2009-10 Jan-Maree Fraser
Sandy Mitchell
Colin James
Matthew Lee
Benjamin Ratcliffe
Stuart Jenkins (VC)
Sandra Harrison
Christopher Thomas
Tim Hewitson
Lisa Bates
2008-09 Christopher Thomas
Sandy Mitchell
Colin James
Matthew Lee
Jono Ellis
Sandra Harrison
Benjamin Ratcliffe
Jackie Berryman
Brett O'Connor
Stuart Jenkins (VC)
2007-08 Christopher Thomas
Julia Butler Jan-Maree Fraser Matthew Lee
Jono Ellis
Benjamin Ratcliffe
Stuart Jenkins (VC)
Adam Howe
Sue Coleman
Graeme Lewsey
Brian Barry
2006-07 Christopher Thomas
Amanda Broomhall
(MS)
Jan-Maree Fraser
Matthew Lee
Chris Conroy
Julia Butler
Cliff Heard
Catherine Young
Brian Barry
Benjamin Ratcliffe
Adam Howe
2005-06 Christopher Thomas Amanda Broomhall
(MS)
Matthew Ford Narelle Graefe Chris Conroy
Brian Barry
Cliff Heard
Caroline McGrath
Catherine Young
2004-05 Christopher Thomas Michelle Gee
Matthew Ford
Narelle Graefe
Dominic Burke
Meaghan Clarke
Cliff Heard
Peter Sagar
Duska Sulicich
Catherine Young
2003-04 Christopher Thomas Annie South
Matthew Ford
Mark Stewart
David Wain
Martin Azzopardi
Brian Barry
Natalie Curley
Les Guilfoyle
Lorelle Kilpatrick
Catherine Young
2002-03 Sandy Mitchell
N/A
Catherine Vogelpoel Andrea White
Meredith Williams
Martin Azzopardi
Brian Barry
Natalie Curley
Les Guilfoyle
Lorelle Kilpatrick
Christopher Thomas
Catherine Young
2002 Sandy Mitchell (Acting)
N/A
Caroline Vogelpoel
Andrea White
Meredith Williams
Christopher Thomas
Catherine Young
2001 Annie South
N/A
Jackie Mackenzie Sandy Mitchell Christopher Lefler Meredith Williams
Peter Riseley

Key:

Where a Committee member has undertaken an additional non-committee role, it is indicated in ().

VC: Vice-Captain of Boats
MS: Membership Secretary
RS: Regatta Secretary

Other keys   
Res: Resigned from Committee mid-term
Mid: Joined the Committee mid-term as a replacment for a resigning Committee Member

Life Members

Life Members
 Sandy Mitchell
 Annie South
 Chris Thomas
 Meredith Williams

© Melbourne Argonauts Queer Rowing Club

Powered by Wild Apricot Membership Software